צור קשר

הירשמו כאן ותקבלו עדכונים חודשיים מאתר מגה גלופלקס

דרכי טיפול - קבוצת תרופות

קבוצת תרופות שמשפיעות על מהלך המחלה:

DMOAD (Disease-Modifying Osteoarthritis Drugs)

 

 

גלוקוזאמין, כונדרואיטין ודיאסרין הם שלושת החומרים העיקריים שנחקרו ונמצא שהם משפיעים על מהלך דלקת המפרקים הניוונית (שחיקת סחוס). יתרונם: ניתנים לנטילה במקביל לכל תרופה, ומומלצים על ידי ארגונים בינ"ל

 

מאת: ד"ר דבי רונן, אורתופד מנתח

מומחה להשתלת מפרקים וארתרוסקופיה, מרכז רפואי אסף הרופא

 

 

מחקר על אודות מנגנון דלקת המפרקים הניוונית (שחיקת סחוס) הנו חשוב, מכיוון שהיכרות עמו תאפשר פיתוח תרופות המשפיעות על מהלך המחלה. שלושת החומרים העיקריים שנחקרו בהקשר זה ונמכרים בבתי המרקחת הם: גלוקוזאמין, כונדרואיטין ודיאסרין. יתרונם העיקרי הוא העובדה שניתן ליטול אותם במקביל לנוגדי דלקת. בנוסף, אין מחלות שבהן אסור ליטול את אותם חומרים, וניתן לשלבם עם כל תרופה. חסרונם העיקרי הוא פעולתן האיטית. למעשה, ניתן לחוש בהשפעתם רק לאחר מספר חודשים.

 

 

דיאסרין

 

משפר את חוסר האיזון הקיים בין גורמי הבנייה וגורמי ההרס בחומר הביניים של הסחוס. יתרונו בכך שניתן ליטול אותו לאורך זמן.

עם זאת, יש לו תופעות לוואי כמו: כאבי בטן ופגיעה אפשרית בתפקודי כבד (מומלץ לבצע בדיקת תפקודי כבד לפני הנטילה וכל שלושה חודשים, כל עוד נמשכת הנטילה).

 

 

מדוע כדאי לשלב גלוקוזאמין עם כונדרואיטין ו-MSM?

 

השילוב מתאים לטיפול כרוני (לאורך זמן) בדלקת מפרקים ניוונית (שחיקת סחוס). בעקבות צורך זה, החל שימוש נרחב בתוספי תזונה מסוג גלוקוזאמין בשילוב עם כונדראטין סולפט (כדוגמת מגה גלופלקס) ובנוסחה משופרת בתוספת של מתיל סולפונית מתאן (MSM).

 

 

גלוקוזאמין

 

רכיב המצוי בתזונתנו, בעיקר בשריון של רכיכות ובסחוסים של עופות. מחקרים על אודות גלוקוזאמין החלו לפני עשרות שנים, והראו כי הוא מעכב דלקת והרס של מרכיבי הסחוס. יעילותו הטיפולית של גלוקוזאמין סולפט הוכחה במחקרים קליניים שהראו שבטווח הקצר אין הבדל בין יעילותו ליעילות תרופות נוגדות דלקת. אולם, נטילת גלוקוזאמין למשך חודשים רבים העלתה, שגלוקוזאמין סולפט יעיל אפילו יותר מאותן תרופות. במחקר גדול משנת 2006 (ביוזמת משרד הבריאות האמריקאי) הוכח כי רק לשילוב של כונדרואיטין וגלוקוזאמין הייתה השפעה מיטיבה על חולים שסבלו מדלקת מפרקים ניוונית בדרגה בינונית עד קשה.

 

על פי מחקרים, המינון המומלץ ליום הוא 1,500 מ"ג גלוקוזאמין סולפאט. כמו כן, כדאי לשלבו עם כונדרואיטין ו-MSM.

 

 

כונדרואיטין

 

הוא אחד מרכיבי הסחוס, אשר אחראי בין היתר על ספיחת מים מהמפרק לרקמת הסחוס – כך שהוא משמר את הסחוס רך ואלסטי. ייתכן שתכונה זו אף עוזרת בהפחתת כאב הברכיים, משום שנוזלי הסחוס אינם יוצאים לחלל המפרק ואינם גורמים לכאב. כמו כן, כונדרואיטין סולפאט מפחית את רמת האנזימים שמפרקים את רקמת הסחוס ובכך מאט את קצב פירוק רקמת הסחוס.

 

לגלוקוזאמין ולכונדרואיטין מוצמדת מולקולה של גופרית (סולפה). לגופרית חלק חשוב בייצוב החומר החוץ-תאי בסחוס וככל הנראה אף השפעה מפחיתת כאב.

 

על פי מחקרים קליניים, המינון המומלץ לנטילה של כונדרואיטין סולפאט הוא 1,200 מ"ג.

 

 

MSM

 

מתיל סולפניל מתאן הוא חומר המיוצר בגופנו והוא משכך כאבים בעל השפעה נוגדת-דלקת. קיימים מעט מחקרים שבדקו את השפעתו על מטופלי דלקת מפרקים ניוונית של הברך, אך תוצאות המחקרים הראו כי יש מקום לטיפול ב-MSM. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים בנושא עם קבוצות מחקר גדולות יותר ובשילוב השוואה למשככי כאבים מוכחים. קיימים תוספי תזונה רבים נוספים למטופלי דלקת מפרקים ניוונית, כגון אומגה 3, אך סקירה זו התמקדה באופן ייחודי בתוספי התזונה השכיחים.

 

 

 

 

איגודים וארגונים בעולם ממליצים על גלוקוזאמין וכונדרואיטין למטופלי דלקת מפרקים ניוונית (שחיקת סחוס)

 

בשנים האחרונות מפורסמים בכתבי עת רפואיים מובילים מחקרים רבים שבדקו את יעילות תוספי התזונה, המהווים באופן טבעי חלק מרכיבי הסחוס. אף שתוספי תזונה אלה אינם בונים סחוס מחדש, ניתן לייחס להם השפעה על הפחתת דלקת, הפחתת כאב ברכיים ואפילו השפעה על שיווי המשקל בין בנייה והרס הסחוס. מכיוון שנטילתם אינה כרוכה בתופעות לוואי משמעותיות, ניתן ליטול אותם לאורך זמן רב.

 

 

איגודים וארגונים ברחבי העולם הממליצים על גלוקוזאמין בשילוב עם כונדרואיטין:

 

הקולג' האמריקאי לראומטולוגיה (ACR)

פרסם בשנת 1995 הנחיות לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית ובהן המלצה על גלוקוזאמין וכונדרואיטין כטיפול בטוח.

 

 

 

 

 

  

 החברה האמריקאית לכאב (APS) והאיגוד האירופי נגד ראומטיזם (EULAR פרסמו בשנת 2005 המלצות שכללו המלצה לשימוש בגלוקוזאמין ובכונדרואיטין כחלק מהטיפול בדלקת מפרקים ניוונית.

 

האיגוד העולמי לחקר דלקת מפרקים ניוונית (OARSI)

איגוד ללא מטרות רווח שפועלו מוקדש לקידום חקר דלקת מפרקים ניוונית בעולם. בראשו עומדים רופאים מהמובילים בעולם בתחומם. בתחילת 2008 פרסם האיגוד 25 המלצות טיפוליות המבוססות על מחקרים ופרסומים מדעיים בנושא דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הברך ומפרק הירך. אחד הדגשים, לפי המלצות OARSI, הוא חשיבות שילוב הטיפול התרופתי עם הטיפול הלא-תרופתי, לצד הסברה וקשר מתמשך עם המטופל.

 

 

בהמלצות OARSI צוין כי חשוב ליטול גלוקוזאמין וכונדרואיטין למשך שישה חודשים במינון המלא (המינון בשלוש טבליות מגה גלופלקס). אם תורגש השפעה על הפחתת הכאב, יש להמשיך לנטילה בתיאום עם הרופא המטפל.

 

   

לקבלת קופון סלולרי על סך 25 ₪ לסדרת מוצרי מגה גלופלקס >>

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בנושא...
פרופ' מוסקוביץ' – ראיון עם הגורו של האוסטיאוארטריתיס
שחיקת סחוס ופעילות גופנית
דלקת מפרקים ניוונית של מפרק כף היד
דלקת מפרקים ניוונית של מפרקי הברך והירך
דלקת מפרקים ניוונית: הכאב שבגוף ובנפש
דלקת מפרקים ניוונית: היכרות ראשונית
מהי דלקת מפרקים ניוונית (שחיקת סחוס)?
דרכי טיפול - טיפול לא תרופתי והקדמה
דרכי טיפול - טיפול תרופתי